Farby králikov
 

Farby králikov

biele červenooké

genotyp: AA _ _ _ _ - albín

Farba krycej srsti a podsady je čisto biela, bez farebného nádychu. Farba oka je bledo červená, dúhovka je výrazne červená. Pazúriky sú biele.

biele modrooké

genotyp: AA _ _ _ _  xx - leucín

Krycia farba je po celom tele čisto biela, včítane hlavy a ušníc. Farba očí je svetlo modrá s tmavou zreničkou. Farba podsady sa zhoduje s krycou farbou.

divoko-šedé sfarbenie

genotyp: AA BB CC DD GG

Krycia srsť sa skladá z čiernych a hnedožltých končekov chlpov, tvorí tzv. tieňovanie. Krycia farba na bruchu a vnútorných stranách končatín a sánkovej obrube je biela. Zátylkový klin a škvrny pri pohlaví sú hnedočervené. Ušnice sú čierno lemované. Chvost je na povrchu tmavý, zospodu biely. V rámci divého sfarbenia sa vyskytujú odchýlky intenzity sfarbenia: svetlé, stredné a tmavé farebné odtiene. Farba očí je hnedá, pazúriky sú tmavo rohovito sfarbené. Podsada je na celom tele modrosivá až tmavomodrá. Medzifarba je tvorená farebným pruhom na chlpe, zreteľne oddeleným od podsady i od tmavého prúžku pod krycím chlpom, je zafarbená červenohnedo až hnedo. Jej šírka je 5 až 9 mm.

divoké sfarbenie u rexov
divoké sfarbenie u rexov
divoko-šedé verzus divoko-modré sfarbenie
divoko-šedé verzus divoko-modré sfarbenie

divoko-ohnivé sfarbenie

genotyp: AA BB CC DD GG y3 y3

Je svietivá červenohnedá. Zasahuje čo najnižšie na boky a je intenzívne čierno vločkovaná -  tieňovaná. Toto  tieňovanie  je  zvlášť  výrazné  na  chrbáte,  farba  na  prsiach  a hrudných končatinách je spravidla vločkovaná slabo alebo vôbec nie je. Vločkovanie na týchto častiach tela  je  prednosťou.  Divé  znaky  t.j.  úzke  očné  krúžky,  sánková  obruba,  vnútorná  strana končatín, brucho a spodná strana chvosta sú ohnivé. Malý zátylkový klin je červenohnedý. Tmavé škvrny pri pohlaví sú výrazné. Ušnice sú čierno lemované. Povrch chvosta je silne premiešaný čiernymi chlpami. Oči sú tmavohnedé, pazúriky hnedočierne. Medzifarba je 4 - 6 mm široká, ohnivo červenohnedá, ostro ohraničená. Podsada zaujíma asi dve tretiny dĺžky srsti na povrchu tela a na prsiach je sýtomodrá. Podsada na bruchu jesvetlá ohnivá, pri pohlaví je modrá, ale ohnivej dávame prednosť.

divoko-modré sfarbenie/perlové

genotyp: AA BB CC dd GG

Krycia farba je divoko modrá v troch odtieňoch: svetlý, stredný a tmavý. Uprednostňujeme stredný odtieň. Svetlo šedá a tmavé končeky pesíkov tvoria takzvané perlovanie, ktoré má byť rovnomerné na celom tele a na bokoch má zasahovať čo najnižšie. Prsia a končatiny môžu byť o niečo svetlejšie. Krycí chlp je v oblasti divokých znakov, tj. na bruchu, očných krúžkoch, sánkovej obrube a vnútorných stranách končatín, šedobiely až krémový. Lem uší je modrý. Zátylkový klin je nahnedlý a nie je ostro ohraničený. Vrchná strana chvosta je tmavšia. Očí sú modrošedé, avšak šedohnedý nádych dúhovky nie je chybou.  Pazúriky sú rohovinové s tmavším alebo svetlejším odtieňom, podľa odtieňa krycej farby. Podsada je na celom povrchu tela, vrátane brucha šedomodrá v rozsahu polovice až dvoch tretín dĺžky chlpov. Okrem oblasti s divokými znakmi sa nachádza 5 až 8 mm široká, nahnedlá až hnedočervená medzifarba, ktorá je od podsady dobre ohraničené, avšak do farby krycieho chlpu prechádza plynule.

železité sfarbenie

genotyp: AA BeB CC DD GG

Krycia farba je zložená z čiernych a žltých končekov chlpov, pričom čierne prevládajú. Divé znaky sú viditeľné málo alebo nie sú vôbec viditeľné. Povrch chvosta je veľmi tmavý až čierny. Farba očí je tmavohnedá, pazúriky sú tmavo rohovité až čierne. Podsada je na celom tele tmavo modrošedá. Medzifarba je len veľmi slabo naznačená bez presnejšieho ohraničenia a úplne bez výraznosti.

čierne sfarbenie

genotyp: AA BB CC DD gg

Krycia farba je sýto čierna s miernym leskom. Rozprestiera sa pravidelne po celom tele vrátane hlavy, ušníc a končatín. Brucho je o niečo matnejšie. Farba očí je tmavohnedá, farba pazúrikov je tmavo rohovitá. Podsada je intenzívne tmavomodrá bez ojedinelých bielych chlpov.

modré sfarbenie

genotyp: AA BB CC dd gg HH

Krycia farba je na celom tele, vrátane hlavy a končatinami lesklá, sýta tmavo modrá, čo najrovnomernejšia. Na bruchu je o niečo matnejšia. Oči sú modro sivé, pazúriky sú tmavohnedé. Farba  podsady  je  o  niečo  svetlejšia  ako  farba  krycieho  chlpu,  sýta,  bez  ojedinelých bielych chlpov.

červené sfarbenie

genotyp: AA bb CC DD GG y2 y2

Krycia farba je na celom povrchu tela intenzívne červená. Táto červeň vykazuje vysoký lesk. Krycia farba sa musí rovnomerne rozprestierať po celom povrchu tela včítane hlavy, ušníc, pŕs a končatín a má zasahovať po stranách čo najhlbšie k bruchu. Divoké znaky sú svetlejšie, nesmú však byť biele. Očné krúžky majú byť čo najužšie. Farba očí je tmavohnedá, farba pazúrikov temno rohovitá. Farba podsady sa má čo najviac približovať farbe krycieho chlpu a má zasahovať až ku koži.

havanovité sfarbenie

genotyp: AA BB cc DD gg

Farba je na celom tele tmavohnedá, lesklá. Brucho je o niečo matnejšie. Zvláštny dôraz sa kladie na rovnomernosť zafarbenia bez odtieňových odchýliek na rôznych častiach tela. Oči sú tmavohnedé so svetielkujúcou zreničkou. Pazúriky sú tmavo rohovité. Podsada je sýto modrá, zasahujúca až ku koži, bez chlpov inej farby.

činčilovité sfarbenie

genotyp: achi achi BB CC dd GG

Krycia farba je svetlá namodrale šedá s tmavo modrými končekmi pesíkov, ktoré sú hlavne na chrbáte vločkovite zoskupené, čo nazývame tieňovanie alebo tiež húsenkovanie. Pod krycím chlpom je asi 3 mm široký tmavomodrý prúžok, ktorý presvitá ku krycej farbe. Krycia farba má byť po celom tele rovnomerne rozložená, vrátane hrude a končatín. Na bokoch má krycia farby zasahovať čo najnižšie. Ušnice sú modro lemované, zátylkový klin je malý, svetlo šedomodrý. Všetky divé znaky sú špinavo biele až sivasté. Chvost je na povrchu modrošedý, premiešaný sivobielymi chlpami. Oči sú modrošedé, nahnedlý nádych je prednosťou. Pazúriky sú rohovité až tmavo rohovité. Podsada  je  na  celom  tele  šedomodrá  a  zaujíma  asi  dve  tretiny  dĺžky  chlpu.  Nad podsadou je asi 7 mm široký sivobiely až biely prúžok - medzifarba. Je ostro ohraničený od podsady i od modrošedého prúžku pod krycím chlpom.

činčilové sfarbenie u rexov
činčilové sfarbenie u rexov
činčilové verzus divoko-šedé sfarbenie
činčilové verzus divoko-šedé sfarbenie

francúzska striebritosť

genotyp: AA BB CC DD gg P2 P2

Farba krycích chlpov má odtieň starého striebra s rovnomerným rozložením po celom tele. Výnimku tvoria telové časti s kratším osrstením ( ušnice, očné krúžky, nosná časť - motýlik, končatiny, chvost). Tieto časti sú zreteľne tmavšie, nesmú však byť takmer čierne bez striebritosti. Odtieň striebritosti zodpovedá strednému stupňu. Lesklé čierne pesíky prečnievajúce cez krycie chlpy sú početnejšie ako pri Vss a majú byť rovnomerne rozložené. Brucho je matnejšie. Farba očí je hnedá, pazúriky sú rohovinovité až čierne. Farba podsady je syto tmavomodrá, pri koži svetlejšia, ale tiež modrá.

striebritý svetlý

genotyp: AA BB CC DD gg P3 P3

Striebritosť  vzniká  premiešaním  modrých  podsadových  chlpov  a  svetlých  pesíkov. Nad krycím chlpom prečnievajú asi o 1 cm ešte i čierne lesklé pesíky, ktoré vytvárajú tzv. pesíkovanie.  Svetlá  krycia  farba  i  pesíkovanie  sú  po  celom  tele  rovnomerne  rozložené, u ideálnych aj na extremitách(tj. časti s kratšou srsťou ako sú ušnice, očné krúžky, nosná časť, končatiny a chvost). Ich o niečo tmavšie sfarbenie nie je chybou. Na  bruchu  je  striebritosť  trochu  matnejšia.  Farba  očí  je  hnedá,  farba  pazúrikov  tmavo rohovitá. Podsada je po celom tele tmavo bridlicovito modrá až ku koži, bez bielych chĺpkov. Nesmie byť čierna. U starších králikov sa intenzita sfarbenia podsady znižuje a pri posudzovaní na to berieme ohľad.

Choroby králikov | Farby králikov | Plemena králikov | Národné plemena | Linky